A sorozat történelme
A Doctor Who sorozatot először a BBC sugározta 1963. november 23-án 17:15 -órai kezdettel. A sorozatot Sydney Newman találta ki, aki a 9-15 éves korosztályra akart hatni. A kezdő producer Verity Lambert és Waris Hussein volt. Egy sci-fi sorozatot akartak, némi történelemmel megfűszerezve, így vált szórakoztatóvá és tanítóvá is egyaránt. Ez volt az alapja az első három évadnak. De ezután új producerek vették át a stafétabotot, s inkább a szórakoztatásra összpontosítottak, illetve a sci-fi oldalára. 1966-ra a sok szereplőváltás megviselte William Hartnellt, illetve egészségi problémái végett is úgy döntött, hogy otthagyja a Doktor szerepét. A producerek folytatni akarták az akkorra már nagyon sikeressé vált sorozatot, és kitalálták a Doktor regenerációs képességét.
Így lett a második Doktor Patrick Troughton, aki cirka három évadig alakította a,,kozmikus hobó´´ Doktort, mivel nem szerette volna ,hogy beskatujázzák ebbe a szerepbe. S a producerek úgy gondolták, hogy komolyabb, hihetőbb stílust kell adni a sorozatnak, illeve a Doktor hovatartozásával is foglalkozni kellene. Tehát kitalálták a száműzetést, és az Idő Lordokat.
Jon Pertwee, a haramdik Doktor, aki a földi száműzetéséről híres, illetve a UNIT-ról, hat év után úgy döntött abbahagyja a sorozatot, mert már lejárt lemeznek találta az egész UNIT-osdit, illetve az egész Doktor jellemét.
A következő, negyedik Doktor nem más, mint Tom Baker, aki hét hosszú évig alakította zseniális Doktorát. Tom Baker korszakát három részre osztjuk. Az elsőt gótikus horror jellemzi, s ezért egy nő Mrs. Mary Whitehouse tiltakozni is kezdett, hogy túl korán adják a sorozatot s ez rossz hatással van a fiatalokra. A második rész ez által következett be. A producer csökkentette az erőszakot, s növelte a humor mennyiségét. A fanok erre a korszakra gyenge pontként tekintenek, mert egyik színész, producer, író sem vette komolyan a Doctor Who-t, bár az az érdekes, hogy ez a középső része a Tom Baker érának sokkal jobbnak bizonyult, mint a másik kettő. A harmadik részt John Nathan-Turner vezette, s még az ezt követő éveket is. Sokkal komolyabb, csillogóbb, sikeresebb tulajdonságokat kölcsönzött a sorozatnak. Az írók komolyabb epizódokat kezdtek el írni, de Tom Baker belefáradt a hét év szorgos munkájába, és úgy döntött, hogy más dolgok után néz.
Peter Davison, az ötödik Doktor uralkodása három évig tartott ki. Patrick Throughton tanácsára, ő is csak három évadot vállalt, a beskatulyázás oka végett.
John Nathan Turner:
A hatodik Doktor, Colin Baker készakarva a leglabilisabb Doktor volt. Nagyon ingerlékeny természetű ,s ezt a rajongók nem jó szemmel fogadták. Bár az évad végére egy picit lecsillapodott, a BBC főnöksége 18 hónapos szünetet iktatott be, hogy átgondolják a sorozat jövőjét. Colin Baker Doktor érája két év után befejeződött, éppen amikor már belejött volna. És ezt még megkoronázta a producer és az író között kialakult haragos viszony, s az író épp a legkritikusabb pontban lépett le.
A következő évben Sylvester McCoy vette át a Doktor szerepét, s az ő Doktorával be is fejeződött a klasszikus éra. 1990-ben a konzervatív parlament úgy döntött, hogy a BBC finanszírozását lecsökkentik, így az programjainak csak 25%-át tudta házon belül előállítani, a többit külső társaságok készítették. A lefaragott költségvetés miatt a BBC már nem tudott a Doctor Who-hoz hasonló komplex sorozatokat készíteni. Bár tervben volt a 27. évad de törölték, ami 1990-ben került volna a képernyőre.
A BBC többször is kijelentette, a sorozat visszatér a képernyőre. A brit Philip Segal, aki az amerikai Columbia Pictures-nek dolgozott, még 1989. júliusában megkörnyékezte a BBC-t a sorozat esetleges folytatásával kapcsolatban. E tárgyalások eredményeképpen 1996-ban a Fox, a Universal Pictures, a BBC és a BBC Worldwide együttműködésével megszületett a Doctor Who c. film. Míg az Egyesült Királyságban sikeres volt (9.1 millió néző), Amerikában nem, és így a sorozat sem folytatódott.
Ebben a kilnc évben (1996-2005) hangjátékok, novellák formájában születtek új történetek, de 2003-ig fel sem merült az ötlet a Doctor Who visszahozásával kapcsolatban.
A 2003-as év szeptemberében a BBC kijelentette, hogy a sorozat újra indul, a főíró Russel T. Davies, a BBC Wales drámaosztály vezetője pedig Julie Gardner lesz. A 2005-ös új sorozat legelső Doktora Christopher Eccleston, a kilencedik Doktor, útitársa pedig a Rose Tyler-t alakító Billie Piper. Eccleston Doktora egy nyilatkozata szerint, nem érezte magáénak a Doktora szerepét, s úgy döntött, hogy egy évad után abba hagyja az egészet.
Bille Piper viszont maradt, de történt egy Doktor csere, a tizedik Doktor David Tennant lett. Három elképesztő évad után, több útitársváltással Freema Agyeman és Catherine Tate, úgy döntött, hogy ő is csatlakozik a három évadosok közé, ahogyan előtte Peter Davison és Patrick Troughton, és Sylvester McCoy. Nem csak David Tennant, hanem a főíró Russel T. Davies is abbahagyta a munkáját.
Őket váltotta fel Steven Moffat, író és Matt Smith Doktor. Útitársak is változtak, Karen Gillan két és fél évadon át, s ehhez Arthur Darvil is csatlakozott néhány ideig,valamint fel-fel tűnik néha a Doktor felesége is River Song, akit Alex Kingston alakít. A hetedik évadban megismerkedhettünk egy új szereplővel, Clara (Oswin) Oswald-al, aki mára a Doktor útitársa lett. Az ötödik évadtól sikeresen feljebb és feljebb kúszik a sorozat, s már lassan nélkülözhetetlen a BBC számára. Matt Smith Doktor is a három évadosok közé tartozik, bár a távozásának az okát nem ismerjük. Matt Smith utolsó alakítását 2013 karácsonyán láthattuk. A következő, a tizenkettedik Doktor, Peter Capaldi, akinek már volt néhény jelentős szerepe az egész Who univerzumban...